Προετοιμασία φοιτητών για συμμετοχή στο πρόγραμμα ERASMUS + σε γαλλόφωνα Πανεπιστήμια

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών στο πλαίσιο των δωρεάν μαθημάτων του θα προσφέρει για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19, σε φοιτητές-ήτριες του Α.Π.Θ. το διατμηματικό μάθημα «Προετοιμασία φοιτητών για συμμετοχή σε πρόγραμμα ERASMUS+ σε γαλλόφωνα Πανεπιστήμια» -Preparation in the French language for participating in ERASMUS+ Programmes (κωδικός: ΓΑΛ- ERASM) κατά το χρονικό διάστημα από 10 Οκτωβρίου 2018 έως 24 Μάϊου 2019 (απόφαση ΓΣ αριθμ.14/5-7-2018).

Στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων στη γαλλική γλώσσα (επίπεδο Β1).

• Απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές όλων των Τμημάτων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

• Το μάθημα θα διδάσκεται εβδομαδιαίως (3 ακαδημαϊκές διδακτικές ώρες) κάθε Τετάρτη 16:00-18:15 στην αίθ. 7 (υπόγειο παλαιού κτιρίου Φιλοσοφικής Σχολής) από τη διδάσκουσα Ελένη Γκίνου, ΕΕΠ ΚΔΞΓ.

• Η ανελλιπής παρακολούθηση των μαθημάτων είναι απαραίτητη. Ελλιπής παρακολούθηση ή αποτυχία στις τελικές εξετάσεις του χειμερινού εξαμήνου δεν θα επιτρέπει τη συνέχιση του προγράμματος.

• Στο τέλος κάθε εξαμήνου θα διενεργηθούν εξετάσεις επίδοσης. Θα αποδοθούν 3 διδακτικές μονάδες και 2 πιστωτικές μονάδες (ECTS)/εξάμηνο.

• Στο τέλος του προγράμματος θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης με βαθμό επίδοσης στους φοιτητές/ήτριες που παρακολούθησαν τουλάχιστον το 80% του προγράμματος και πέτυχαν στις τελικές εξετάσεις.

• Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή είναι η γνώση της Γαλλικής γλώσσας σε επίπεδο Α2. (Αποδεικνύεται είτε με βεβαίωση συμμετοχής από πρόγραμμα του ΚΔΞΓ είτε με πιστοποίηση Α2)

Θα επιλεγούν συνολικά 40 φοιτητές/ήτριες με σειρά προτεραιότητας.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων έως 5 Οκτωβρίου 2018 και ώρα 20:00

Θα ειδοποιηθείτε ηλεκτρονικά για τη συμμετοχή σας την Τρίτη, 9/10/2018.

Όσοι/ες επιλεγούν, θα πρέπει την 1η ημέρα του προγράμματος να καταθέσουν στη διδάσκουσα αντίγραφο της αναλυτικής τους βαθμολογίας.